fbpx

MyLoanRoute

Co powoduje czarne plamy wewnątrz policzka?

Co powoduje czarne plamy wewnątrz policzka?

Czarne plamy wewnątrz policzku mogą mieć kilka przyczyn, takich jak pęcherze lub przebarwienia. W rzadkich przypadkach mogą wskazywać na coś poważniejszego, na przykład raka jamy ustnej.

Wiele nieszkodliwych warunków może powodować rozwój czarnej plamki w policzku. Często nie będzie innych objawów i poprawi się bez leczenia.

rzadko jednak czarna plama w policzkach może być objawem czerniaka doustnego. Jest to rzadki rodzaj raka.

Szacuje się, że American Cancer Society szacuje, że nieco ponad 54 000 osób rozwinie raka jamy ustnej lub gardła w 2021 r. Czerniak zwykle stanowi 0,5% wszystkich nowotworów jamy ustnej.

Ten artykuł zbada pewien potencjał Przyczyny czarnej plamki w policzek. Przyjrzy się również niektórym opcjom leczenia, a gdy osoba powinna skontaktować się z lekarzem.

Blisters Blood Blisters

Pęcherzy są podniesione na skórze z płynem w środku. Mogą występować w dowolnym miejscu na ciele, w tym w ustach.

Blastry krwi zawierają krew i wydają się ciemnoczerwone lub fioletowe. Mogą rozwinąć się w jamie ustnej z powodu przypadkowego gryzienia policzka lub w wyniku reakcji alergicznej.

Dowiedz się więcej o pęcherze krwi w jamie ustnej.

Leczenie

Blastry krwi nie są zwykle szkodliwe i często go leczą bez leczenia.

Czasami jednak mogą powodować ból lub dyskomfort. W takich przypadkach osoba może użyć bez recepty (OTC) leki na łagodzenie bólu.

Amalgam Tattoos

Tatuaże amalgamowe występują, gdy wyciek metalowych, powodując, że ciemne znaki pojawiają się w środku Usta.

Te znaki mogą pojawić się, gdy dentysta umieszcza lub usuwa napełnianie i drobne fragmenty metalowe między zębami.

Najczęściej pojawiają się na dziąsłach lub policzku, w pobliżu napełniania amalgamatu. Mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu w jamie ustnej.

leczenie

Tatuaże amalgamowe nie powodują żadnych objawów ani nie wymagają żadnej postaci leczenia.

palenie

Palenie może powodować melanozę palacza. Jest to stan, w którym brązowa lub czarna pigmentacja rozwija się w ustach i gardle.

Leczenie

Ten stan nie jest szkodliwy i nie wymaga leczenia.

Jednak dym tytoniowy, który powoduje te miejsca, jest szkodliwy dla różnych obszarów z różnych obszarów Ciało. Na przykład palenie może powodować chorobę dziąseł, utratę zębów i raka jamy ustnej, a także kilka innych stanów.

czerniak doustny

Czerniak jest rakiem komórek tworzących pigment, lub melanocyty, które zwykle wpływają na skórę. Jednak nowotwory te mogą również wystąpić na błonach błony śluzowej, na przykład w jamie ustnej.

Doustny czerniak zwykle pojawia się jako podniesiony obszar, który ma czarny, brązowy lub ciemnoniebieski wygląd. Znaki te mogą być asymetryczne z nieregularną granicą.

może również występować obrzęk, jeśli występuje zapalenie.

Jeden artykuł z 2020 r. Zauważa, że ​​czerniak doustny nie jest związany z ekspozycją na słońce. Pracownicy służby zdrowia nie są pewni, jakie mogą być czynniki ryzyka, ale mogą obejmować:

 • Podrażnienie zębów
 • Palenie papierosów
 • Spożywanie alkoholu

Leczenie

Główną opcją leczenia czerniaka doustnego jest operacja. Pracownik służby zdrowia może również zalecić radioterapię.

Choroba Addisona

Choroba Addisona jest zaburzeniem hormonalnym, które występuje, gdy nadnercza, które są gruczołami na szczycie nerek, nie robią wystarczającej ilości niektórych hormonów. Należą do nich kortyzol i aldosteron.

National Institute of Diabetes oraz Choroby trawienne i nerek zauważają, że choroba Addisona może powodować rozwój ciemniejszych obszarów na skórze i w jamie ustnej.

Inne objawy mogą obejmować:

 • Przewlekłe zmęczenie
 • Osłabienie mięśni
 • Ból brzucha
 • Waga ciężaru Strata
 • Utrata apetytu

Leczenie

Leczenie choroby Addisona obejmie hormonalne leki zastępcze. Ludzie mogą wziąć kortykosteroid, taki jak hydrokortyzon, aby zastąpić brakujące kortyzolu. Zbiorą doustny tablet dwa lub trzy razy dziennie.

Aby zastąpić aldosteron, osoba może przyjmować fludrocortyzon, aby zrównoważyć ilość płynu i sodu w ciele. Zespół

sklad dianol Peutz-Jeghersa

Zespół Peutz-Jeghers jest rzadkim stanem genetycznym, który powoduje, że ciemne piegi pojawiają się wokół twarzy i wewnątrz ust. Może to również powodować rozwój wzrostu tkanek w kształcie grzyba zwanych polipami w trakcie przewodu pokarmowego.

Zespół Peutz-Jeghers może również powodować inne objawy, w tym:

 • Niusea
 • wymioty
 • Ból brzucha
 • Krwawienie z odbytnicy
 • Problemy trawienne

Leczenie

Obecnie nie ma lekarstwa na zespół Peutza-Jeghersa. Jednak leczenie może obejmować chirurgiczne usunięcie wszelkich polipów, które powodują problemy z przewodu pokarmowego.

Diagnoza

Doktor lub dentysta przeprowadzi badanie fizykalne czarnych punktów w celu ustalenia przyczyny. Prawdopodobnie zapytają tę osobę, czy plamy są bolesne, czy mają jakiekolwiek towarzyszące objawy.

Lekarz może również sprawdzić historię medyczną danej osoby pod kątem jakichkolwiek oznak stanów genetycznych, takich jak zespół Peutza-Jeghersa , To może być przyczyna. Mogą również przejrzeć rekordy dentystyczne osoby pod kątem obecności wypełnień metali.

W zależności od ich oceny lekarz może również zamówić dodatkowe testy w celu przeprowadzenia silnej diagnozy. Na przykład mogą wymagać badania krwi lub próbki skóry do dalszej analizy.

Kiedy skontaktować się z lekarzem

Wiele przyczyn czarnych plam wewnątrz policzku, takich jak tatuaże amalgamowe, to niegroźny.

Chociaż w niektórych przyczynach czarnej plamki w policzek nie jest konieczne leczenie, osoba powinna skontaktować się z lekarzem w sprawie dowolnego bólu lub miejsca, który trwa dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli czarne obszary rozwijają rany lub wrzody, mogą to być objawy raka jamy ustnej. Wczesne wykrywanie raka jamy ustnej jest kluczowe dla pomyślnego leczenia.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwych przyczyn czarnych plam w policzku. W przypadku większości ludzi plamy te nie spowodują żadnych dodatkowych objawów i nie będą wymagały leczenia.

Niektóre osoby mogą wymagać leczenia OTC przyczyn powodujących ból, takich jak pęcherze krwi. Inne przyczyny, takie jak rak jamy ustnej, będą wymagały leczenia.

Chociaż czarne plamy wewnątrz jamy ustnej mogą być nieszkodliwe, warto skontaktować się z lekarzem na temat uporczywych przypadków. Mogą pomóc w ustaleniu, czy miejsce jest nieszkodliwe, czy wymaga dalszej opieki.

 • Czerniak/rak skóry

Wiadomości medyczne mają ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzji Studia, akademickie instytucje badawcze oraz czasopisma medyczne i stowarzyszenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents